Uważaj na weksel !

Niebezpieczny weksel!

Weksel ma wiele zastosowań, jest m.in środkiem płatniczym – jednak obecnie najczęściej używany jest jako zabezpieczenie roszczeń finansowych, które mogą powstać w przyszłości. Podmiot, który wymaga od Ciebie takiego zabezpieczenia realizacji umowy najczęściej argumentuje, że jest to najwygodniejsza i najtańsza forma zabezpieczenia (porównując np. z gwarancjami bankowymi). Jest to prawdą jednak wielu wystawców, podpisując weksel nie zdaje sobie sprawy z podejmowanego ryzyka.

 

Jeśli spotkasz się z wekslem, to najczęściej w sytuacji, gdy będzie brał duży kredyt, chciał skorzystać z leasingu lub dotacji, jeśli będziesz zamierzał wynająć biuro lub mieszkanie. Najczęstszą formą stosowania weksla jest wtedy weksel in blanco niestety, w swojej najgorszej postaci – będący wekslem gołym.

Weksel in blanco to weksel, któremu w momencie wystawienia (podpisania) brak jest co najmniej jednego z ustawowych elementów (najczęściej: oznaczenia remitenta, kwoty, daty płatności). Elementy te będą dopiero uzupełnione przez posiadacza weksla przed przedstawieniem do zapłaty. Podpisywanie takiego weksla jest bardzo niebezpieczne!

 

Przykład weksla in blanco:

weksel.jpg

Weksli in blanco mimo sporządzenia umowy wekslowej, nie chroni wystawcy przed wypełnieniem weksla niezgodnie z zawartym porozumieniem. Może się zdarzyć tak, że Twój wierzyciel stwierdzi, że ma jeszcze inne roszczenia wobec Ciebie i np. zamiast na kilka tysięcy złotych wypełni weksel na kwotę znacznie większą. Jeśli wręczyłeś weksel in blanco – w zasadzie nie masz żadnych możliwości obrony. Może się okazać, że przez weksel, który miał zabezpieczyć 3 000zł pożyczki będziesz musiał spłacać milionów złotych długu. Ponadto, w takim wekslu może zostać wpisany dowolny remitent, a jeśli będzie to ktoś inny, niż ten, z którym zawarłeś umowę, twoje zarzuty oparte na zawartej umowie mogą okazać się nieskuteczne.

Umowa wekslowa!

Aby do tego nie dopuścić, zawierana jest tzw. umowa wekslowa (zwana błędnie deklaracją wekslową), która to umowa określa kto i na jakich warunkach może uzupełnić weksel. Często wystawcy wydaje się, że za pomocą tej umowy będzie mógł skutecznie przedstawić zarzuty w przypadku niezgodnego z zawartym porozumieniem uzupełnienia weksla. Tymczasem w takim przypadku porozumienie może być zupełnie bezużyteczne, w wyniku czego posiadacz wekslu w praktyce będzie mógł żądać od Ciebie dowolnie wysokiej kwoty z weksla. Najczęściej na deklaracji wekslowej znajduje się tylko jeden podpis – wystawcy weksla. Co oznacza, że remitent, który otrzymał od Ciebie weksel do niczego nie jest zobowiązany. Jeżeli wierzyciel nie zobowiązał się do niczego w deklaracji i nie potwierdził tego swym podpisem – wówczas będzie Ci bardzo trudno udowodnić, że weksel ten był kiedyś wekslem in blanco,  o którym jest mowa w zawartej umowie.

Należy podkreślić, że w prawie wekslowym nie ma czegoś takiego jak „deklaracja wekslowa” (nieprawidłowa terminologia, bowiem jest to porozumienie dwustronnie zobowiązujące). Porozumienie oznacza zgodę obu stron na określone w nim warunki.

Zatem, jak bezpiecznie wystawić weksel in blanco?

Należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów tak aby weksel nie był niebezpieczny dla Nas:

  1. Oznaczenie remitenta – czyli osoby, której za weksel zapłacisz. Np. jeśli bierzesz leasing w firmie „ The Best Leasing” to na wekslu powinna być klauzula „zapłacę za ten weksel na rzecz „The Best Leasing”. Pamiętaj, że jeżeli weksel zginie (a zdarza się to nawet bankom, w 2015 r. jeden z największych banków działający na polskim rynku przyznał się do zgubienia weksli kilku klientów) będzie wiadomo komu został wystawiony.
  2. Dodanie klauzula „Nie na zlecenie” – Weksel opatrzony taką klauzulą nie może zostać przeniesiony przez tzw. indos, czyli przeniesienie weksla na inną osobę. Takie działanie pozwoli zmniejszyć ryzyko użycia weksla przez inną osobę.
  3. Dodanie klauzuli „weksel gwarancyjny” lub „weksel kaucyjny”. Jeśli wręczasz weksel na zabezpieczenie realizacji takiej umowy – informacja o tym powinna znaleźć się na wekslu. W sytuacji gdy wierzyciel wypełni weksel na większą kwotę, będzie mógł łatwiej wykazać jaki był cel wystawionego weksla.
  4. Dodanie informacji o umowie, którą weksel zabezpiecza na drugiej stronie weksla (rewers). Rewers weksla można wykorzystać do wskazania okoliczności w jakich weksel został wystawiony np. „weksel gwarancyjny na zabezpieczenie umowy kredytu nr 211/2017 z dnia 01.01.2017 r.”. Taka informacja pomoże Ci wykazać, że weksel został źle wypełniony. Na rewersie warto również dodać informację o sporządzonym porozumieniu wekslowym.
  5. Porozumienie wekslowe (zwana również umową wekslową lub błędnie deklaracją wekslową). Stanowi ono o ustaleniach obu stron co do wypełnienia weksla, np. określa maksymalną kwotę na jaką weksel może zostać wypełniony, termin w jakim masz dokonać zapłaty za weksel przedstawiony Ci do wykupu. Pamiętaj, że porozumienie wekslowe dla swej skuteczności powinno być podpisane przez obie strony.

Podpisując weksel trzeba zachować szczególną ostrożność. Nie można go bowiem zawsze traktować jako zagrożenie, ponieważ w powszechnym obrocie daje liczne możliwości, np. udzielamy zabezpieczenia bez zamrożenia naszych środków, którymi możemy dowolnie obracać.

 Nie masz się czego obawiać pod warunkiem, że wiesz jak wystawiać weksle.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s