Alimenty przed rozwodem

Czy można uzyskać alimenty przed Rozwodem ? Jak zabezpieczyć alimenty ?

Nawet Szybki rozwód bez orzekania o winie może potrwać kilka miesięcy, a sprawy ze skomplikowanym stanem faktycznym nawet kilka lat. Zatem co zrobić w sytuacji gdy małżonek nie chce ponosić kosztów utrzymania dzieci ?

Zgodnie z treścią art. 753 § 1 kodeksu postępowania cywilnego w sprawach o alimenty zabezpieczenie może polegać na zobowiązaniu obowiązanego do zapłaty uprawnionemu jednorazowo lub okresowo określonej sumy pieniężnej. W sprawach tych podstawą zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia. Celem zabezpieczenia w tym przypadku jest natychmiastowe dostarczenie uprawnionemu środków utrzymania.

W toku sprawy o rozwód można żądać tzw. zabezpieczenia alimentów. Zabezpieczenie polega najczęściej na tym, że sąd ustala określoną kwotę płatną miesięcznie przez czas trwania postępowania. Wniosek można również zamieścić w samym pozwie o rozwód, w odpowiedzi na pozew, jaki i jeszcze przed jego wniesieniem pozwu.

Sąd zabezpiecza alimenty na posiedzeniu niejawnym, a strony postępowania (ewentualnie ich pełnomocnicy), otrzymują wyłącznie postanowienia o zabezpieczeniu.

Postanowienie o zabezpieczeniu alimentów jest natychmiast wykonalne i powinno być zaopatrzone w klauzulę wykonalności już przy doręczeniu uprawnionej stronie, bądź jej pełnomocnika (Adwokata bądź Radcy Prawnego).

W sytuacji, gdy Zobowiązany (dłużnik) w dalszym ciągu nie płaci alimentów, wówczas posiadając postanowienie z klauzulą wykonalności można skierować się do komornika w celu wyegzekwowania należnych świadczeń. Należy jednak wstrzymać się z wniesieniem wniosku egzekucyjnego do upływu płatności przynajmniej pierwszej raty alimentów. Szczególnie, że dopóki Strona nie jest w “opóźnieniu” z płatnością alimentów to nie ma przesłanek do egzekucji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s