Wygrana sprawa przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu

Po wieloletnim postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka wygrałem sprawę dotyczącą nieuzasadnionego użycia siły przez dwóch funkcjonariuszy Policji w Stalowej Woli wobec mojego Klienta. W wyniku tych działań mój Klient doznał obrażeń ciała między innymi: uszkodzenie kolana, ukruszenia zęba. Postępowanie krajowe( zażalenie na postanowienie Prokuratury Rejonowej w Mielcu na umorzenie śledztwa w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli w nocy z dnia 23 czerwca na 24 czerwca 2013 roku zostało oddalone postanowieniem Sądu Rejonowego w Stalowej Woli) było bezskuteczne.

W związku z powyższym w dniu 28 listopada 2014 roku wniosłem skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazując na naruszenie art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka („Nikt nie może być poddawany torturom ani nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu lub karaniu”)
W skardze domagałem się zapłaty zadośćuczynienia w kwocie 17000 euro na rzecz mojego klienta oraz zwrotu kosztów reprezentacji w kwocie 500 euro. Europejski Trybunał Praw Człowieka zasądził od Polski kwotę 10000 euro zadośćuczynienia oraz 500 euro kosztów reprezentacji.
13 czerwca 2019r. ETPCz w Strasbourgu opublikował wyrok.

Link do wersji angielskiej wyroku: Wyrok ETPCz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s