Odszkodowanie za opóźniony lot

Odszkodowanie za opóźniony lot

W sytuacji gdy opóźnienie w wylocie trwało krócej niż 3 godziny, należy uznać tę sytuację za standard, bowiem ustawodawca unijny przyjmuje, że w taki zakresie stanowi ono jedynie pewną akceptowalną niedogodność.

Jeżeli odlot opóźni się o więcej niż 3 godziny pasażer może ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot, które w zależności od długości planowanej trasy przelotu wyniesie:

  • 250 EUR w przypadku lotów o długości do 1.500 kilometrów;
  • 400 EUR w przypadku lotów wewnątrzwspólnotowych dłuższych niż 1500 kilometrów i innych lotów o długości 1.500 – 3.500 kilometrów;
  • 600 EUR w przypadku lotów dłuższych niż wyżej wskazane.

Powyższe wynika z rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. ustanawiającym wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów, uchylającym rozporządzenie (EWG) nr 295/91.

Przede wszystkim rozporządzenie ma zastosowanie tylko do przestrzeni powietrznej UE i obowiązuje na wszystkie loty z lotnisk UE, Norwegii, Szwajcarii lub na Islandię albo na loty z krajów trzecich, do tych krajów, jeżeli przewoźnik zarejestrowany jest w UE, Norwegii, Szwajcarii lub Islandii.

Przyczyny opóźnienia

Należy pamiętać, że nie każda przyczyna opóźnienia daje prawo wystąpienia o odszkodowanie za opóźniony lot. Jeżeli opóźnienie nie nastąpiło z winy linii lotniczych to niestety będzie ciężko uzyskać odszkodowanie.

Jeśli lot jest opóźniony powyżej 2 godz. i kolejny jest planowany następnego dnia, to przewoźnik według prawa jest zobowiązany zapewnić nam opiekę, czyli posiłek i jeśli jest taka potrzeba, pokój w hotelu oraz transport do i z niego. Jednak pasażerowie nie powinni się tym zadowalać, ponieważ dodatkowo mają prawo do odszkodowania

Co w sytuacji gdy do opóźnienia doszło na lotnisku poza krajem lecz w Europie ?

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wskazał, że pasażer, który z powodu problemu z lotem spóźnili się na lot przesiadkowy, może wystąpić o odszkodowanie we własnym kraju. Jeśli do opóźnienia doszło na europejskim lotnisku, nie jest konieczne pozywanie linii lotniczych przed zagranicznym sądem.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s